Retk Põhja - Pakistani 2006

Teekond - (Lahore)Islamabad - mööda Karakoram highway'd Chilasesse, seal Nanga Parbati alla Raikoti ja Rupali orgudesse, edasi üle Deosai platoo Skardusse...Skardust Askolesse, kust algas GondogoroLa trek, mis kulges piki Baltoro liustikku Concordia tsirkusesse, edasi mööda Vigne liustikku, siis üle kuru ja alla mööda Gondogoro liustikku...Hushest jälle Skardusse ja sealt Islamabadi...

Nanga Parbat

8125m (maailma üheksas ja Pakistani teine)



Nanga Parbat on Himaalaja mäestiku kõige läänepoolsem tipp või siis pigem tippude kogum.
Meil oli väike arutelu teemal, et mis soost mäed on. Nanga Parbat tundus kõigile naisolevus. Alam rääkis, et ülevalt lennukilt vaadatuna pidi see 20 kilomeetrise ulatusega mäemassiiv magavat naist meenutama. Kuid see uinuv kaunitar on üsna verejänuline ning on nõudnud endale paljude, tema veerule ronima tulnud alpinistide, elud. Tänu sellele on ta ka „killer mountain” tiitli ära teeninud. Kuulsa Reinhold Messneri vend jäi sellele mäele. Ja mida muud peaks üks alasti naine siis tegema? Nanga Parbat tähendab tõlkes „paljas mägi”. Teine nimi – Diamir /Devameru (shina k)– tähendab aga püha jumalate mäge, mis LP kohalselt on India kosmogoonias püha mägi – Devameru või Mt Meru ning on jumalate koduks ja asub maailma keskpunktis ning kosmose teljel. Teekond sellele mäele on teekond universumi südamesse. Seda kirjeldatakse kui kiirgavat mäge, mis sööstab kujuteldamatusse kõrgusesse. Jah, nii see ongi. Eriti kui täiskuu veel uinuvat kaunitari valgustab...siis...õõh....on kõik kui võluväega üle valatud. Kohalikud uskusid, et see mägi on haldjatele koduks ning sellest inspireerituna andsid 30-datel mäe tippu ronimise katsetega algust teinud sakslased Nanga Parbati põhja külje alla jäävatele aasadele ja kuusemetsadele nime Märchen Wiese – Haldjate niidud. Piirkond saab võrreldes Karakorumiga rohkem sademeid mussooni ajal ning tänu sellele haljendavad mäeküljed ja orud. Raikot Sarai, mis on kohalik nimi, tähendab piirkonnapealiku sissesõiduhoovi, tema kodu ja meil oli au seal telkida ja muidu ringi luusida.


Raikoti liustiku grotist alguse saav oja tormab 2000m alla ja siis ühineb Indusega. Liustikuläte paelub. See on nagu sissepääs allmaailma. Keset hiigelpaksu jääkoorikut on koobas ja sellest väljub allikas. Oja voolab jõkke ahta sügaviku põhjas ning teekond Fairy Meadowsi’sse kulgeb pikki kitsast ja kurve viskavat teed mööda seda sama oja ümbritseva kuristiku serva ning pakub üsna nauditava ja juukseid püsti ajava jeebisõidu ka kõige külmema kõhuga tüüpidele.

Sakslastel läks üsna kaua aega, enne kui esimene mees mäe tippu jõudis. See juhtus alles 1953 aastal ja tõusja oli austerlane – Herman Buhl. Kuid selle kahekümne üritamise aasta jooksul tegid sakslased väga palju tänuväärset kaardistamis- ja uurimistööd mäe ümbruses. Ka seekord viibis Serais üks saksa teadlane, kes oli umbes kümme aastat tagasi teinud oma uurimustöö oru taimestiku ja liustiku pinnavormide muutumise kohta alates aastast 1934. Nüüd oli ta oma vana armastuse juures tagasi ning suht ehmunud, kui palju loodus vahepealse 10 aasta jooksul taas muutunud oli.

***
Edasi

4. päev Fairy Meadows
5. - 6 päev. Fairy Meadow Roomeod ja polo-ässad
Pakistani Naised ja peresuhted
7. ja 8. päev Rupali orus
Mis rahvas need pakistanlased õige on?
9. päev - Deosai platoo
Pakistani köök
10. - 26- päevGondogoroLa trekk
Pakistan - riik kui selline
Tagasi
1 päev - Saabumine Mussoonitsooni
2. päev - Kaksilinn Rawalpindi - Islamabad
Islam ja Alkohol
3. päev - edasi mägedesse

1 Comments:

Anonymous Anonüümne said...

vaga huvitav, aitah

6:59 PM  

Postita kommentaar

<< Home